Moskova Çıkarması

Samsun Lojistik Merkezi, Rusya’nın başkenti Moskova’da düzenlenen 22. Uluslar arası Taşımacılık, Lojistik Hizmetleri ve Teknolojileri Fuarı’nda uzmanlardan oluşan bir ekiple yerini aldı.

Moskova ÇıkarmasıProjenin kilit uzmanları İrfan Erdim  ve Andrey Tokarev’in katıldığı fuarda lojistikteki gelişmeleri yerinde inceleme fırsatı bulan SLC heyeti, 25 farklı ülkeden fuara katılan sektör temsilcileriyle temasta bulundu. 

Fuar ziyaretiyle ilgili olarak bilgi veren İrfan Erdim, ağırlıklı  olarak Novorossiysk limanında operasyon yapan lojistik firmalarıyla görüştüklerini belirterek, “Bu bölgede soğuk hava depoları, antrepolar  ve demiryolu bağlantılı depoları olan firmalar var. Bunlar aynı zamanda Rusya içi dağıtım da yapıyorlar. Rusya’daki en büyük sıkıntı gümrük. Gümrük operasyonları orada uzun süreçler ve sürpriz maliyetler ortaya çıkarabiliyor. Bu yüzden gümrük sorununu hızlı çözebilme kabiliyetine sahip firmaları bulmak önemli. Bunları bir aşama ileriye götürerek, Samsun Lojistik Merkezi’ne getirmek asıl hedefimiz” diye konuştu. 

Samsun Lojistik Merkezi’nin Rus ve özellikle İranlı lojistik sektörü kuruluşları için avantaj sağlayacağını da ifade eden Erdim, Moskova’daki fuarda İranlı firmalara kendilerini anlatma imkanı bulduklarını söyledi. İrfan Erdim, sözlerini şöyle sürdürdü:
“Samsun’un Rusya’ya olan bağı konusunda oldukça eski çalışmalar var. Samsun-İran demiryolu da arada bazı kopmalar ve iyileştirilmesi gereken noktalar olmasına rağmen çok efektif bir yol. Yine Samsun’u  Mersin’e demiryolu ile bağlayıp, güneyden Uzakdoğu hatlarıyla mal akışını sağlayabilecek bazı ürünler ortaya çıkarmak istiyoruz. Bunlar bizim geleceğe yönelik Samsun’a değer katabileceğine inandığımız operasyonlar.”

3 gün devam eden fuarda Samsun Lojistik Merkezi’ni özellikle Rus firmalara tanıtma konusunda önemli işlev üstlenen Andrey Tokarev de, “Samsun’a şu anda Rusya’dan direkt çalışan hatların olmaması  dezavantaj. Öncelikle Samsun’dan Karadeniz çanağındaki limanlara direkt çalışan hatlar oluşturmamız gerekiyor. Novorossyisk, Odessa/llichivsk ve Köstence limanlarına karşılıklı roro ve konteyner gemilerinin gidip geliyor olması Samsun’a değer katar. Bunun için çalışmalarımızı sürdüreceğiz” ifadesini kullandı.